top of page

Chen Stil Tai Chi

Chen stil Tai Chi

Chen tarzı tai chi, gevşeme ve güç kullanımı arasında değişen hızlı ve yavaş hareketlerin kombinasyonu ile tanınan bir iç Çin dövüş sanatıdır. 13. yüzyılda Chenjiagou'da (Chen Köyü) ortaya çıkan en eski Tai Chi formudur ve diğer ana Tai Chi stilleri ondan etkilemiştir.

Özünde Chen Stil Tai Chi Nedir?

Chen Stil Tai Chi, diğer Tai Chi formları ve diğer iç dövüş sanatları ile karşılaştırıldığında çok farklıdır. Tai Chi'nin dövüş ve sağlık yönleri arasında daha büyük bir denge içerir. Dövüş uygulamalarını korur. Diğer bazı Tai Chi formları gibi, 8 enerji ve ısınma egzersizleri gibi destekleyici egzersizlere sahiptir. Chen Stil Tai Chi, Silk Reeling-İpek Sarma, Push Hands-El İtme, vücut güçlendirme egzersizleri ve diğer ek uygulamalarla tamamlanan geniş bir boş el ve silah formları müfredatı ile bütünleşmiştir. Chen Stil'in bir başka özel özelliği de, tüm formların, ara sıra patlayıcı ve çok güçlü hareketlerle birlikte yavaş ve hızlı hareketlerin bir karışımı olmasıdır.  Geleneksel silahlarla eğitimin yanı sıra ayakta meditasyon uygulamaları da eğitimin bir parçasıdır. 

Özünde, Chen tarzı Tai Chi, hareket yoluyla felsefe öğretirken dövüş yeteneklerinizi ve sağlığınızı ilerletmeyi amaçlayan eğitimdir.

 

Chen Stil Tai Chi Tarihi

Chen stil Tai Chi'nin tam kökeni ve tarihi hakkında birbiriyle rekabet eden birkaç teori var. Bu teorilerin her biri, farklı zamanlarda yaşayan insanlar tarafından yazılan belgelerdeki bilgilere dayanmaktadır, ancak hiçbir teori diğerini tam olarak çürütülememiştir.

Chen Stil Tai Chi'nin Kökeni Üzerine 5 Teori
1- Chen Köyü Kurucularıydı

1300'lerin sonlarında, yetenekli bir dönüş sanatçısı olan Chen Bu ve ailesi Shanxi Eyaletinden şimdiki Chen Köyü'ne göç etti. Köyün kurucusu olarak kabul edilen Chen Bu, 1374'te Shanxi'den Henan Eyaletindeki Wen İlçesine taşındı. Yeni bölge başlangıçta Chang Yang Cun veya Sunshine köyü olarak biliniyordu ve zamanla çok sayıda Chen torununu içerecek şekilde büyüdü.  Köyün yanındaki üç derin vadiden (Gou) dolayı Chen Jia Gou veya Chen Ailesi deresi/deresi olarak bilinir hale geldi. Nesiller boyunca Chen Köyü asla istilacılar veya haydutlar tarafından istila edilmedi ve güçlü aile dövüş sanatları ile tanındı.

2- Chen Stil Tai Chi'yi icat eden Taocu bir Keşiş veya Öğrencisiydi

İlgili tüm Çin kaynaklarında Tai Chi'nin orijinal kaynağından bahseden iki keşiş vardır. Zhang Sanfeng: Taocu ve Konfüçyüs çalışmaları konusundaki bilgisi ile tanınan bir keşişti. Neijia'yı ya da iç dövüş sanatları fikrini yaratmasıyla tanınır. Wang Zongyue: Başlı başına bir efsane olan Taocu bir keşiş ve Zhang Sanfeng'in öğrencisiydi. Modern Tai Chi'nin birçok metaforunu ve eğitim ilkelerini aldığımız Tai Chi klasiklerinden biri sayılan ilk Tai Chi incelemelerinden birini yazmıştır. 

3- Chen Köyüne Gelen Emekli Bir Subay: Chen Wangting

1600'lerin ve Ming Hanedanlığı'nın son dönemlerinde askeri garnizon komutanı olarak bölgenin ticaret ve kervanlarını koruyan yetenekli dövüş ustası Chen Wangting'in emekli olduktan sonra Chen Köyü'ne yerleşir. 

Chen Wangting , askeri deneyimini, Taoist felsefesi üzerine aldığı öğretilerle yedi eğitim rutininde birleştirdi. Şu anda iç dövüş sanatları olarak bildiğimiz şeye katkısı göz ardı edilemez. Yeni Kitap Kaydı Etkili Teknikleri'nden dövüş stratejilerini , Sarı İmparator'un Çin Tıbbı Kanonu'ndan Çin tıbbı teorisini, Yin Yang Teorisinden dualizm ve karşıtlık felsefesini ve ayrıca lider enerji ( Daoyin) ve enerjiyi dışarı atma ( Tuina ) üzerine araştırmaları birleştirdi.)

4- Chen Köyünü Ziyaret Eden ve Onu İç Dövüş Sanatlarla Tanıştıran Taocu Bir Keşiş: Jiang Fa

Chen Stil Tai Chi üzerine yazılan birçok yazıda sanatın veya Cannon Fist'in (Pao Chui) daha sert, dövüşçü yönlerine atıfta bulunulur. Bu Tai Chi ve Kungfu arasındaki ilişkiyi vurgulamaktır. Chen Köyü'nün Shaolin Tapınağı'na ne kadar yakın olduğu düşünüldüğünde oldukça anlamlı bir vurgudur. Az sayıdaki eski Tai Chi metinlerinde, Tai Chi'yi diğer kungfu stillerinden farklı kılan dış ve iç yönlerinin birleşiminden sorumlu olduğu düşünülen Chen Köyü'ne Taocu usta Jiang Fa'nın gelişine atıfta bulunur. Katkısı olsun olmasın, Chen tarzı Tai Chi'yi geliştirmekten sorumlu olan Chen Changxing tarafından Jiang Fa'nın varlığı kabul edilmiştir. 


5- İlkeleri, Formları ve Tarz Yapısını Geliştiren Chen Ailesi Üyesi, Chen Stil Tai Chi'nin Babası: Chen Changxing

1800'lerin başında, Chen Tai Chi  formlarının gelişiminin çizimlerini içeren çok kapsamlı belgelere sahibiz. Okulların belgeleri, eğitim rutinleri, eski konularla ilgili araştırmalar ve yeni düşüncenin belgeleri var. Bu belgelere göre Chen Changxing (1771-1853), 14. nesil bir dövüş sanatçısıydı. Önceki tüm eğitim rejimlerini iki formda birleştirdi: Lao Jia YiLu ve Lao Jia Erlu veya Cannon Fist.
Yang Tai Chi'nin kurucusu olan ve sanatı uluslararası alanda popülerleştiren ilk Chen ailesinden olmayan Yang LuChan'ı (1799-1871) öğrencisi olarak kabul edip yetiştirdi. 

 

Yang LuChan, kendi stilini geliştirirken, Chen ailesinden Chen Fake (1887-1957) Old Frame Lao Jia formlarını geliştirdi ve onları daha hızlı ve daha patlayıcı hale getirdi ve hareketlerin dövüş niyeti daha açıktı. Çin Kültür devriminin başlangıcına kadar (1966-1976) Pekin'de büyük beğeni toplamayı öğrettiği bu Yeni Çerçeve (Xin Jia) idi.

 

Bugün, Chen tarzı Tai Chi Chuan, Chen Jia Gou'nun “Dört Aslanı” tarafından destekleniyor: Chen Zhenglei, Chen Xiaowang, Wang Xian ve Zhu Tiancai.

Chen Tarzı Tai Chi Hareketleri

Hem yumuşak hem de sert hareketler içeren Chen Stili uygulamasında, dairesel bir yörüngeyi izleyen atlamalar, sıçramalar, ayağı yere vurmalar ve patlayıcı güç hamleleri bulunur. 

Chen Stil Tai Chi

Chen Stil Tai Chi

Chen Stil Tai Chi
Video ara...
Chen Huixian - Chen Taijiquan 18-form
04:08
Videoyu Oynat

Chen Huixian - Chen Taijiquan 18-form

CHEN YU JIAN
04:10
Videoyu Oynat

CHEN YU JIAN

Sarasota Tai Chi | Chen Quanzhong 36
06:21
Videoyu Oynat

Sarasota Tai Chi | Chen Quanzhong 36

Chen Taijiquan. Master Zhang Qilin
15:53
Videoyu Oynat

Chen Taijiquan. Master Zhang Qilin

bottom of page