top of page

Tai Chi (taiji) Nedir?

tai chi

Aslen Çin'de keşişler tarafından kendini savunma için geliştirilen Tai Chi, günümüzde dünya çapında stres atma, denge, güç, koordinasyon ve bilişsel gelişim için kullanılan zarif bir egzersiz biçimine dönüşmüştür. Nazik, akıcı hareketlerle bir dinginlik ve sakinlik hissini teşvik ettiği için genellikle hareketli meditasyon veya gölge boksu olarak tanımlanır. Tai Chi hareketleri yavaş ve odaklanarak (dikkatle) yapılır. Nefes almak derin ve rahattır.

 

Tai Chi, iç organlara masaj yapmak için hafif esneme ve dönme hareketlerini içeren rekabetçi olmayan bir egzersizdir. Her duruş, vücudun sürekli hareket halinde olmasını sağlayarak, bir sonrakine sorunsuz bir şekilde akar. 

 

Tai Chi, tıpkı derin bir nehir gibi dingin bir akışa ve dipten gelen bir güce sahiptir. 

Tai Chi'nin Anlamı

Tai Chi'nin kelime anlamı: Esas, Nihai, En Temel, Ana Kaynak ya da Yüce Mutlaktır. Tai Chi kavramı Çin öğretilerinin evren kuramından gelir. Önce wu-chi (無極 -vuji - Wu = Hiçlik, Boşluk, Sıfır; Chi = Enerji) yani hiçlik, kutupsuz hal, devinimsizlik, yokluğun yokluğu, sınırsız, varlığın nihai noktası vardır. Kutuplaşma ve devinim Yin ile Yang olarak çıkar. İşte bu ilk kutuplaşma ve ilk devinime Tai Chi denir.

Tai Chi (aynı zamanda Taiji veya tamamen Tai Chi Chuan -Taijiquan 太極拳 olarak da yazılır), sağlıklı bir beden ve zihin için belki de en etkili yoldur.

İlgili Makaleler

bottom of page