top of page
  • Cem Batırbaygil

Tai Chi Seviyeleri


Tai Chi Seviyeleri

Tai Chi Seviyeleri 5 adettir. Her biri Tai Chi eğitiminizde ne seviyede olduğunuzu tanımlar.

1. Seviye: Hui

Formları başından sonuna hatırlayıp yapabilmek. Tai Chi Seviyeleri arasında ilk basamak olan bu seviyede daha çok açıların, yönlerin doğru olması, doğru duruşlar, bedenin dikliği, eklemlerin gevşek olması gibi temel noktalar öğrenilir. Hareketlerde henüz içsel enerji oluşmamıştır.


2. Seviye: Dui

Hui seviyesindeki haraketlerin başlangıç noktasının genelde dışsal noktalardan kol, bacak,el gibi, kaynaklanması problemi düzeltilir ve hareketlerin dantian bölgesinden kaynaklanan bir içsel enerjiyle başlamasının çalışmaları yapılır. Böylece bu seviyede formların doğru bir şekilde yapılmasına daha çok yaklaşılır. Tai Chi'nin dairesel karakteristiği ve iç enerji olan qi bu aşamada daha çok hissedilir.


3. Seviye: Hao

İyi anlamına gelen "Hao", seviyesinde kişi bedenindeki Qi akışını yönlendirebilir ve formların dövüş sanatı uygulamaları artık detayla çalışılmaya başlanabilir.


4. Seviye: Miao

Bu seviye master seviyesi olup gelen saldırı, herhangi bir gerilim olmadan, kolaylıkla karşılanabilir. Artık kung fu enerjisi kazanılmış olup fa-jin uygulamaları daha etkindir.


5. Seviye: Jue

En yüksek seviye olup pek çok grandmaster bile buna ulaşabildiğini iddia etmez. Tai chi’nin dairesel karakteristikleri neredeyse gözle görülemez şekilde icra edilir. Bu aşamaya gelmiş grandmasterlar yeni şeyler bulur veya icat ederler ya da yeni formlar oluştururlar.

bottom of page