top of page
  • Cem Batırbaygil

Enerji Merkezi: DantianDantian, dan t'ian, dan tien veya tan t'ien gevşekçe "iksir alanı", "qi denizi" veya basitçe "enerji merkezi" olarak çevrilir. Dantian "qi odak akış merkezleri", qigong gibi meditasyon ve egzersiz teknikleri, Tai Chi Chuan gibi dövüş sanatları ve geleneksel Çin tıbbında önemli odak noktalarıdır. Wikipedia (İngilizce)


Genellikle iksir alanı olarak tercüme edilen dantian, vücudumuzun çekirdek enerji merkezidir. Dantian, çakradan farklıdır. Dantian bir enerji deposudur, oysa çakra bir geçittir.

Çin tıbbında vücutta üç dantian görüyoruz. Alt, orta ve üst dantian.


Alt Dantian

Alt dantian, göbeğinizin birkaç parmak altındaki bölgededir ve Japon geleneklerinde Hara bölgesidir. Hayati enerjinizi, gücünüzü ve özünüzü barındırır. Alt dantian, diğer ikisini beslediği için birincil öneme sahiptir. Meditasyon uygulamaları, dövüş sanatları ve Doğu tıbbında merkezi bir odak alanıdır.

Bu dantianda, ebeveynlerimizden miras aldığımız doğum öncesi Qi'miz olan Qi (enerji) rezervlerimiz bulunur. Vücudun enerjik ve yapısal merkezidir.


Ming Men nedir?

Alt dantianda, Ming Men bulunur. Yaşam Kapısı olarak da bilinen Ming Men, hem birincil Yin hem de Yang enerjilerimizi barındırır. Jing'imiz veya Özümüz burada depolanır, potansiyelimizin tohumunu taşıyan en Yin ve değerli maddemizdir.

Bu bölgeden, iç organların işlevini uyarmak için kanalları dolduran ilk canlılık olan Yuan Qi'miz de doğar. Bu, İmparatorluk Ateşi, sıcaklık ve canlılığın kaynağıdır. Ming Men o kadar önemlidir ki, DU4 akupunktur noktası adını ondan almıştır!


Orta Dantian

Solar pleksusunuzun etrafındaki orta dantian. Nefesiniz, zihniniz, sevginiz ve iç organlarınızla ilgilidir. Kendimizle ve başkalarıyla bağlantımızı sürdürdüğümüz yerdir.

Orta dantian, doğum sonrası Qi'nin yaratılması için hayati öneme sahiptir. Bu, hayatımız boyunca beslenmemizden ve nefesimizden aldığımız yenilenebilir enerjidir. Bu vücudumuzu besler ve faaliyetlerimizi sürdürür.


Üst Dantian

Üst dantian alnında kaşlarınızın arasında veya beyninizin etrafındadır. Shen (ruhunuz), sezginiz ve ruhsal yaşamınız ile ilgilidir. Bu, çevremizdeki dünyalarımızı yarattığımız yerdir.


Dantian'ın Zayıflığı

Alt Dantian

Enerjimiz alt dantianımıza odaklanmadığında ve merkezlenmediğinde, yukarı doğru yüzebilir. Bu, üst dantianlarımızı rahatsız eder, zihinsel ve duygusal refahı etkiler. Bu sıkıntı ve hastalık yaratır. Hayattaki daha küçük sıkıntılar bizi normalden daha fazla etkiler. Artık gerçek niyetle yaşamadığımız için özümüzü ve amacımızı gözden kaçırıyoruz.

Bu optimal olmayan bir şekilde çalıştığında, daha derin enerji rezervlerimizi (doğum öncesi Qi) günden güne kullanmalıyız. Bu rezervler sınırlı olduğu için bu sürdürülebilir bir uygulama değildir. Kömür ve gaza karşı rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmaya benzer.


Orta Dantian

Bu bölge tutulup açılmadığında da kalbimizle bağlantı kurmakta zorlanıyoruz. Sevgiyi deneyimleme, alma ve ifade etme yeteneğimiz azalır. Bağlantı duygumuz olmadığı için ilham bulmak zorlaşır.


Üst Dantian

Üst dantianımız mücadele ederken, ileriye dönük vizyonumuzu oluşturmakta zorlanıyoruz. Canlılık ifademiz donuklaşır, genellikle gözümüzdeki (eksik) ışıltıda görülür.

Bu genellikle hayatımızı sürdürdüğümüz alandır. Devrilmeye eğilimli, çok ağır bir yaklaşımdır. Eylemler yalnızca üst dantiandan geliyorsa, kalplerimizden ve özümüzden bir kopukluk vardır. Bu da değerlerimize ve misyonumuza uygun olmayan bir hayata yol açar.


Dantian Nasıl Güçlendirilir

Alt dantianda kendini güçlendirmek ve topraklamak diğer dantiana fayda sağlayacaktır. Elbette bu alanlarda sağlığı korumak için yapılabilecek daha fazla çalışma var.


Alt Dantian Nefes Egzersizi

Qi'mizi inşa etmek ve tutmak için alt dantianımızı güçlendirebiliriz. Daha düşük dantian nefesi, daha sağlıklı, daha az stresli ve daha mutlu hissetmemize yardımcı olarak bize fayda sağlar.

Daha güçlü bir çekirdeğe sahip olmak, dengeden düşmeye karşı daha az savunmasız olduğunuz anlamına gelir. Bu, fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak daha istikrarlı olabileceğimiz anlamına gelir.

Basit bir meditatif uygulama şu şekilde yapılabilir:

• Hareketsiz ve dik bir duruş tutun.

• Ayaklar omuz genişliğinde açık

• Dizler kilitlenmemesi için hafifçe bükülü

• Pelvik taban öne çekildi

• Omurga düz

• Boyun geri çekildi

• Kafa düz

• Başınızın tepesinden omurganızdan yere ayaklarınızın arasından geçen bir ip hayal edin.

• Nefesi derinlere ve alt dantiana doğru çekin

• Diyafram genişledikçe inhalasyon sırasında alt karın bölgesini genişletin.

• Zihnin odağının bu alt dantianda dinlenmesine izin verin.

• Qi'yi, her nefeste bu hayati merkezde sıcaklık dolarken gözlemleyin.

Bu alanda kalmanıza yardımcı olmak için ellerinizi alt dantianın üzerine üst üste koyabilirsiniz. Erkeklerde sol el altta, kadınlarda sağ el olmalıdır.

Bu, her gün 10-15 dakika veya istenirse daha uzun süre uygulanabilir.


Bilinçli Hareket

Tai Chi veya Aikido gibi dövüş sanatlarında alt dantian birincil odak noktasıdır. Dikkati merkezde tutarak hareket etmek daha kolay hale gelir. Fiziksel hareketler bu merkezden geldiğinde daha güçlü, daha amaçlı ve daha yumuşak olurlar.

Eylem, özünüzün merkezinden geldiği için daha az enerjiye ihtiyaç duyar. Alt dantiana odaklanarak daha kararlı ve topraklanmış olursunuz. Bu hem fiziksel hareketler hem de hayatımızdaki hareketler için geçerlidir. Dantianınızdan hareket sanatında ustalaşmak zaman ve pratik gerektirir. Duruşunuzu düzeltebilecek ve bu süreçte size rehberlik edebilecek bir öğretmenden en iyi şekilde öğrenilir.


Dantian Nefesi

Dantian nefes alma uygulamasının enerjinin serbest dolaşımı, vücudu ısıtma, yorgunluk hissi, daha net fikirlere sahip olma, daha az uykuya ihtiyaç duyma ve daha fazla tonus üzerinde etkileri vardır.


Dantian Solunum Yöntemi:

Nefes alırken ve verirken BURUNDAN nefes alınır. Doğal bir şekilde yapılmalıdır; biz sadece neler olup bittiğinin gözlemcisiyiz. Akciğerlerin dolmuş gibi görünmediğinden, kaburgaların birbirinden ayrılmadığından veya mümkün olduğunca az hareket ettiğinden ve köprücük kemiklerinin yükselmediğinden emin olun.

• Başlangıçta , alt karın bölgesine, perine seviyesinde yerleştirilen, soluma sırasında karın duvarlarına kuvvetli bir hava darbesi ile genişleyen ve nefes verirken geri çekilen bir balon hayal edebiliriz, hava daha sonra merkezde yoğunlaşır. balonun.

• Kişi süreçle rahat olduğunda, nefesi giderek daha fazla uzatmaya başlar, böylece bilinç nefesle bir olur. Qi Gong hareketlerimizi veya statik duruşlarımızı yaparken aktif olarak nefes almak yerine balonun kendi kendine şişmesine ve sönmesine izin veriyoruz.bottom of page