top of page

Yang Stil Tai Chi

Yang Stil Tai Chi - Yang Cheng Fu

Chen Köyü, Tai Chi'nin ve Chen stilinin orijinal biçiminin doğduğu yer olsa da, sanatı tartışmasız şekilde popülerleştiren ve geliştiren Yang stili Tai Chi'dir. Yang stili Tai Chi Chuan, beş ana Tai Chi stilinin en eskisi olan ancak en yaygın olarak uygulanan bir iç savaş sanatıdır. Büyük zarif hareketleri ve sağlığa faydaları ile tanınan Yang stilinin birkaç kısa, uzun ve silah formu vardır. 19. yüzyılın ortalarında Yang Luchan tarafından kuruldu ve Wu Hao, Wu ve Sun stili Tai Chi formlarının yaratılmasını etkiledi.

Yang Luchan

Yang Luchan

Chen Changxing

Chen Changxing

Yang Cheng Fu

Yang Cheng Fu

Cheng Man Ching

Cheng Man Ching

Yang Form Tai Chi - Yang Cheng Fu
Yang Ailesi Tai Chi Chuan Tarihi

Yang tarzı Tai Chi'nin tarihi bir köylünün oğlu ve onun dövüş sanatları dünyasında öne çıkması ve sonunda Yang Tai Chi'nin kurulmasıyla başlar. Her büyük “fakirlikten zenginliğe başarı” hikayesi gibi, biraz gerçek biraz da abartının iç içe geçtiği bir tarih okumasıdır bu. 

Bu hikayede biliyoruz ki biri yoktan geldi. Bir sanat formu öğrendi ve onu yüksek bir seviyeye kadar geliştirdi. Bunu kaydedildi ve ilerleme kaydetti ve bugün milyonlarca insan,Tai Chi'nin faydalarından onun sayesinde yararlanıyor. 

Yang Ailesi Tai Chi'nin Kurucusu: Yang Luchan

Yang Luchan, kuzey Çin'den bir çiftçi ailesinin oğluydu. Küçük yaşta dövüş sanatlarına ilgi duydu ve Wushu'nun Uzun Yumruk stilini öğrenen özel bir dış dövüş sanatları uygulayıcısıydı. Yang, Chen köyünden Yongnian Şehrine taşınan bir ailenin sahibi olduğu kasabadaki bir eczanede çalışıyordu. Hikaye devam ederken Yang, Chen aile üyelerinden bazılarının eczaneyi soymaya çalışan bir grubu yendiğine tanık oldu. Sahibi Chen De Hu'dan kendisine sanatı öğretmesini istedi, ancak o bunun yerine  Yang'ı  Chen Köyü'ndeki öğretmeniyle tanıştırıldı. Böylece Yang Luchan, Chen Köyüne taşındı ve 14. nesil Chen tarzı usta Chen Changxing tarafından öğrenci olarak alındı.

 

Bu arada bazı tarih yazarları Chen Changxing'in başına buyruk biri olduğunu, tüm müfredattan saptığını ve ayrıca biraz da sert olduğunu söylemektedirler. 


Yang Luchan için bu kolay bir yol değildi önceleri hizmetli olarak çalıştı. Hemen öğretime kabul edilmeyen Yang, bir gün gece eğitimlerindeki çığlıkları duyup uyanır ve gizlice araştırmaya başlar.  Hikayenin brir versiyonda, kapıdaki çatlaktan, diğerleri ise çatıdaki gevşek bir kiremitten çalışmaları izler.  Her gün gördüklerini kendi kendine uygular ve sonunda diğer öğrencilerle dövüşmesi istendiğinde hepsini yener. Yang daha sonra Chen Changxing'in kapalı bir öğrencisi olarak kabul edilir. Yang Luchan'a öğretilen kesin formlar bilinmemektedir, ancak açık olan şudur ki, dövüş, duruş, denge ve iç prensiplerin hepsi aktarılmıştır. Bu, Yang stili ile orijinal Chen stili arasındaki farkı doğurmuştur. 

Yang Tarzı Tai Chi'nin Kökeni

Yang, Chen köyünde öğretilenlerde ustalaştı ve öğretmek için Pekin'e gitmesine  izin verildi. Yang, Pekin'de dövüşmeye başlar kısa sürede "Yenilmez Yang" anılır.  Gerçek, hayali veya gerçeğin uzantıları olsun, tüm yazılı kaynaklarda, Yang'ın ona meydan okuyan tüm savaşçılardan daha yumuşak ve çok farklı bir teknik kullandığı açıktır. Sanatına başlangıçta Pamuk Yumruk adı verildi ve Yang sonunda "Tai Chi Chuan" - "Yüce Nihai Yumruk" adını verdi.

Yenilgiye uğrayan rakiplerinin birçoğu askerdi ya da kraliyet mahkemesi tarafından istihdam edilmişlerdi. 1850'de, 51 yaşındayken Yang, kraliyet ailesi tarafından Mançu Ordusu'nun Yasak Şehir'deki İmparatorluk Muhafızları Tugayına Tai Chi Chuan'ı öğretmek için işe alındı. Bu sadece Yang stil Tai Chi tarihinde değil, tüm Tai Chi tarihinde de önemli bir dönüm noktasıdır.

Yang Lu Chan'ın torunu Yang Cheng Fu, belki de tüm zamanların en etkili Tai Chi öğretmenleriydi. Birinci formun hareketlerini tamamen yavaşlattı, hızlı ve patlayıcı hareketlerin çoğunu azalttı, ancak enerji akışını ve Tai Chi yapmanın canlandırıcı doğasını korumayı başardı. Cheng Fu, 1950'lerde Çin hükümeti, popüler Basitleştirilmiş Yang Tarzı Tai Chi Chuan 24 Formunu yarattı ve bunu bir sağlık egzersizi olarak geniş kitlelere yaydı. 

Tai Chi Çin'de daha popüler hale geldikçe, sonunda batıya yayıldı. Cheng Man Ching bir Yang stili uygulayıcısı ve Yang Cheng Fu'nun öğrencisiydi. 1964'te Cheng Amerika Birleşik Devletleri'ne taşındı ve Manhattan'daki Canal Street'te Tai Chi öğretmeye başladı. Sonunda Yang Tai Chi'nin basitleştirilmiş kısa biçimli bir versiyonunu öğreterek Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en eski ve en etkili öğretmenlerden biri oldu.

Yang Tarzı Tai Chi Hareketleri

Yang'ı diğer Tai Chi ailelerinden farklı kılan ve onu bu kadar popüler yapan şey, forumdaki dairesel, büyük ve zarif hareketlerdir. Ayrıca Yang stilinin her iki yöne giden hareketleri nasıl içerdiği ve bazı duruşların sağa ve sola eşit olarak nasıl yapıldığı konusunda bir denge vardır.

Yang stili ayrıca her yaştan ve herhangi bir fiziksel seviyeden insan için daha güvenli ve daha erişilebilir olarak kabul edilir. Yang stili, sıçramalar, dönüşler ve vuruşlar gibi zor hareketlerin çoğunu ortadan kaldırdı. Formda hala yumruklar ve tekmeler olsa da, uygulayıcılar güç uygulamıyorlar. 

Yang stil Tai Chi hareketleri, sağlığı, esnekliği ve zindeliği geliştirmek için tasarlanmıştır. 

Yang Tarzı Tai Chi Formları

Yang stili Tai Chi'nin birçok kısa formu, bazı uzun formları ve asa, mızrak, yelpaze, geniş kılıç ve kılıçtan oluşan birkaç silah formu vardır.  Birinin kısa formu mu, yoksa uzun formu mu yoksa her ikisini birden mi yapması gerektiği konusunda oldukça farklı görüşler var. Genel olarak söylersek temel hareketleri içeren kısa formu öğrenmek kolayken, tüm hareketleri içeren uzun form, hafızanıza meydan okur ve sizi güçlendirir. 

Günümüzde  16, 24, 28, 42,48, 96, 103 ve 108 hareket olan Yang Tai Chi formları dünyanın dört bir yanında öğretilmekte ve uygulanmaktadır. 

 

Yang Luchan tarafından öğretilen orijinal form gerçekten uygulanmıyor. Yang stili Tai Chi uzun formunu uygulayan çoğu insan, 1883 ile 1936 yılları arasında yaşayan Yang Cheng Fu tarafından tasarlanan bir form uyguluyor. 

Yang Stili uygulamasında, genişletilmiş doğal duruşlar, yavaş ve dengeli devinimler, hafif ve sağlam hareketler, kavisli ve akıcı hatlar bulunur. 

Chen Stil Tai Chi

Ünlü Yang Stil Ustaları

Yang Stil Tai Chi

Yang Stil Tai Chi

Yang Stil Tai Chi
Video ara...
Fu Zhong Wen - Disciple of Yang Cheng Fu - Yang Tai Chi 85 Form
00:00
Videoyu Oynat

Fu Zhong Wen - Disciple of Yang Cheng Fu - Yang Tai Chi 85 Form

Tai Chi Sword - Two Person Form - Biljana Končar & Mladen Vedriš
01:59
Videoyu Oynat

Tai Chi Sword - Two Person Form - Biljana Končar & Mladen Vedriš

Tai Chi Sword Learning Program - Biljana Končar & Mladen Vedriš
06:25
Videoyu Oynat

Tai Chi Sword Learning Program - Biljana Končar & Mladen Vedriš

Competition 42 Form Tai Chi Sword
04:41
Videoyu Oynat

Competition 42 Form Tai Chi Sword