top of page

Wu Hao Stil Tai Chi

Wu Yuxiang

Wu Hao Stili Tai Chi Chuan, beş Tai Chi stilinin en eski üçüncüsüdür. Chen ve Yang tarzında eğitim veren ustalar altında öğrendiklerini, Tai Chi Classics'in iç dövüş sanatları üzerine öğretileriyle birleştiren Wu Yuxiang tarafından kuruldu. Tarz, Wu'nun öğrencisi Hao Weizhen tarafından dünya çapında genişletildi ve paylaşıldı . Bu nedenle bugün her iki ismi de taşıyor – Wu (Hao).

Wu Hao Stil Tai Chi Tarihi

Eğitimli bir tüccar aileden gelen Wu Yuxiang Yang Tai Chi'nin kurucusu Yang Luchan'ın altında öğrenci olarak on yıl çalıştı ve ayrıca Chen tarzı usta Chen Qingping'in altında da çalıştı. Wu, kendi stilini bulmak için her iki sanattaki bilgi ve uzmanlığını iç dövüş sanatları öğretileriyle birleştirdi.

Wu Hao Stilin Tai Chi Klasiklerine Katkısı

Wu Yuxiang'a özgü olan şey, ailesinin varlıklı ve güçlü bağlantılarının olmasıydı. O hem bir bilgindi hem de Tai Chi uygulayıcısıydı. Bu zeka, bağlantılar ve yetenekler kombinasyonu, Tai Chi hakkındaki orijinal metinlerin çoğunun korunmasına ve genişletilmesine neden oldu.

Wu Yuxiang'ın Tai Chi sanatına yaptığı en büyük katkılardan biri, içsel dövüş sanatları teorisini forma uygulamak ve bu alanda zamanının önemli bir kısmını araştırma ve incelemeye adamasıdır. 

 

Wu ailesinin siyasi ve ekonomik bağlantıları olduğu için Wu, elde ettiği çalışmaları öğretmeni Yang Luchan ile paylaştı, öğretileri hareketlerine dahil etti ve birkaç ekleme yazarak klasikleri genişletti.

Wu Hao Tai Chi Soyu: Li Yiyu

Wu Hao Stili Tai Chi'nin gelişmesinden ve yayılmasından sorumlu üç önemli aile vardır; Wu, Li ve Hao.

 

Wu Yuxiang, eğitim ve pratiği yakın aile üyeleriyle yaptı. Küçük bir fitoterapi (bitkilerle tedavi) kliniği işleten bir tıp doktoru olan yeğeni Li Yiyu ile klasikler ve Tai Chi öğretileri üzerine tartışmalara katıldı. Li, Wu, Yuxiang'ın oluşturduğu yazılı belgelere önemli katkılarda bulundu ve ayrıca öğrenci yetiştirdi. 

Li Yiyu, komşusu Hao Weizhen'i aileden olmayan ilk üye olarak derslerine kabul etti, onu eğitti ve yazılı klasikleri onunla paylaştı. Hao Weizhen, beceri seviyesi nedeniyle öne çıktı ve ülke çapında Wu Hao stilini öğretmeye başladı. 

20. yüzyılda Li ailesinin kuzeyde ve Hao ailesinin üyelerinin de Şanghay'da okul açtığı bir dönem vardı. Öğretimlerindeki farklılıkları ayırt etmek için stiller “Li Dalı” veya “Hao Dalı” olarak tanımlandı. Ayrıca kuzey veya güney Wu stili olarak anıldılar. Genel olarak, bu noktada topluca Wu (Hao) Tai Chi olarak bilinirler, aile üyesi ayrımı yapmadan sanata ilgi duyanlara öğretiyi aktarırlar. 

Wu Hao Tarzı Tai Chi Hareketleri

Wu Hao stilinin diğer Tai Chi ailelerinden farkı hareketlerin çok temiz ve amaçlı olmasıdır. Wu Yuxiang, on yılını Yang ustaları altında çalışarak geçirdi ve ayrıca Chen stili okudu ve her ikisinden de etkilendi. Wu Hao'nun duruşları, Yang'daki geniş kollardan veya Chen'deki uzun derin adımlar çok daha küçüktür. Ayakların mesafesini aşan elleri görülmez ve vücut nadiren daha büyük duruşlara doğru eğiliyor.

Tüm hareketler çok yavaş ve rahattır; bu da öğrenimi kolaylaştırır.

Chen Stil Tai Chi

Wu Hao Stil Tai Chi

Wu Hao Stil Tai Chi

Wu Hao Stil Tai Chi
Video ara...
Wu Hao Tai Ji ~ Sword Form ~  Chinese New Year 2018
04:25
Videoyu Oynat

Wu Hao Tai Ji ~ Sword Form ~ Chinese New Year 2018

Hao Style 96 Long Form Complete
11:13
Videoyu Oynat

Hao Style 96 Long Form Complete

Wu/Hao style 108 form Tai Chi
12:09
Videoyu Oynat

Wu/Hao style 108 form Tai Chi

Wu/Hao Taiji
09:09
Videoyu Oynat

Wu/Hao Taiji

bottom of page