top of page

Wu Stil Tai Chi

Wu stil tai chi

Wu Stili Tai Chi Chuan, bir iç savaş sanatıdır ve en yaygın olarak uygulanan ikinci tai chi stilidir. Yang Luchan'ın bir öğrencisi olan Wu Quanyou tarafından kuruldu, daha sonra popüler hale getirildi ve oğlu tarafından daha da geliştirildi. Wu Style Tai Chi, kare duruşları ve dövüş, elleri itme, boğuşma ve fırlatma tekniklerine yaptığı vurguyla tanınır.

Wu Stil Tai Chi Tarihi

Oğullar, kızlar, eşler ve kuzenler, hepsi sanat formunun geliştirilmesine katkıda bulunduğu için Wu stil Tai Chi tarihi çok zengindi. Aile üyeleri bugün öğretmeye devam etti. Wu'ya özgü bir diğer özellik kadınlara da öğretilmiş ve öğretmelerine de izin verildi. Bu,  dövüş tekniklerinin dengesini, zarafetini ve gelişimini etkiledi.

1850 civarında Wu Quanyou, Yasak Şehir'de bulunan Sarı Bayrak Kampında askeri bir öğrenci subayıydı. Yang Tai Chi'nin kurucusu Yang Luchan'in en yetenekli öğrencisi olarak dikkat çekti.  Quan You'nun oğlu Wu Chien Chuan  (1870-1942), gençliğinden itibaren babasının öğretmenliği altında okudu. Tai Chi becerilerini hızla geliştirdi ve derinleştirdi. 1912'den sonra Pekin Spor Araştırma Derneği'nde sürekli olarak Wu-stili öğretimini geliştirdi ve babasının stilini yavaş yavaş rafine etti. İki oğlu Wu Gongyi ve Wu Gongzao, ilk öğrencileriydi. Diğer öğrencilerle birlikte hızla yüksek bir beceri düzeyine ulaştılar. 1928'de Wu Chien Chuan Tai Chi öğretmek için Şanghay'a davet edildi. Wu tarzını yaymak için Hong Kong ve Kanton'un yanı sıra çok sayıda diğer güney Çin şehrine gitti. Wu Chien Chuan 'in 1942'de ölümünün ardından oğulları ve kızı Wu Yinghua Tai Chi öğretmeye devam etti. Torunlarında katılımıyla Wu stil Tai Chi Avrupa'ya ve Kanada'ya yayıldı.  

Tai Chi Wu Tarzı Hareketler

Wu stili Tai Chi hareketleri ve duruşları çok belirgindir. Üslup farklılıkları, onu selefi olan Yang Tai Chi'den ayırmaya yöneliktir. Wu Ailesinin ilk üyelerini eğiten Yang soyuna ve ustalara saygı ve hürmetten dolayı Wu Chien Chuan'ın orijinal 108 hareket formunu Yang 108 formundan karakteristik olarak farklı olacak şekilde değiştirdiği söylendi. Wu, kolların ve vücudun oluşturduğu dairelerin boyutunu azalttı ve bu da Wu'nun "küçük" bir forma veya orta çerçeveye sahip olduğu fikrine yol açtı. Daireler daha küçüktür ve bazen sadece ellerin daireleriyle sonuçlanır. Adımlar da daha kısadır ve ayaklar normalde aynı yönü gösterir.

Ellerin küçük daireleri, doğrudan bilek ve el kıskaç tekniklerine dönüşür. Aynısı duruşlar için de geçerli. Duruşlar ve adımlar, atışlara çok uygundur. 

Wu stili Tai Chi hareketleri, diğer aileler gibi Yang formundaki isimlerin çoğunu korur.  Aynı şekilde, yumuşak kalmak, rahatlamak, omuzları ve dirsekleri aşağı çekmek gibi temel Tai Chi prensipleri de Wu uygulayıcıları için ortaktır.

Chen Stil Tai Chi

Wu Stil Tai Chi

Wu Stil Tai Chi

Wu Stil Tai Chi
Video ara...
Wu-Style Tai Chi 13 Form
02:36
Videoyu Oynat

Wu-Style Tai Chi 13 Form

Wu Ying Hwa - Wu Tai Chi Sword
03:17
Videoyu Oynat

Wu Ying Hwa - Wu Tai Chi Sword

Wu Daxing demo
19:30
Videoyu Oynat

Wu Daxing demo

Wu Style Tai Chi 108 Movements Complete
17:41
Videoyu Oynat

Wu Style Tai Chi 108 Movements Complete

bottom of page