top of page

Sun Stil Tai Chi

Sun-Style-Tai-Chi-Founder-Sun-Lutang.webp

Sun stili Tai Chi, Sun Lutang tarafından kurulan bir iç savaş sanatıdır. Stil, pürüzsüz, dairesel hareketler, orta ila yüksek duruşlar ve kuvvet uygulamayan pozlar ile nispeten yumuşak geçişlerle karakterize edilir. Sun kılıç formu, kısa form ve 73 hareketli uzun form, uygulanan en yaygın formlardır.

Sun Stil Tai Chi Tarihi

Sun Lutang, 1860 yılında kuzey Çin'de doğdu. 1933'teki ölümünden önce, uzman düzeyinde üç iç dövüş sanatı uyguladı ve ardından kendi stilini kurdu. Üretkenliğiyle dikkatleri çeken Sun Lutang, Tai Chi ve iç dövüş sanatları üzerine araştırmalar yayınladı ve on yıldan fazla bir süre Pekin Beden Eğitimi Araştırma Enstitüsü'nde ders verdi.

Sun Lutang, hayatının başlarında Baguazhang'ı ünlü iç dövüş sanatları öğretmeni Cheng Tinghua'nın yanında öğrendi. Bu nedenle Sun tarzı hareketlere hakim olan dairesel hareketleri ve felsefeleri görüyoruz.

 

Sun Lutang ayrıca bir başka iç dövüş sanatı olan Xingyiquan konusunda da uzmandı. Sun'ın kendi formlarını geliştirmesinde Xingyi'nin çok hızlı ve hafif doğrusal atakları ve geri çekilmelerinin etkisi gözlemlenir. 

Diğer yandan Sun Lutang, Wu Hao tarzı Tai Chi ustası olan Hao Weizhen'in öğrencisi oldu. Bu ilişki hakkında benzersiz olan şey, Sun Lutang'ın sadece daha yaşlı değil, aynı zamanda stillerin öncelikle aileler arasında paylaşıldığı bir zamanda bir yabancı olarak ders almasıdır.  İlişkilerine ilişkin anlatılanlara göre, Hao Weizhen bir gün hastalanır ve onunla Sun Lutang yakından ilgilenir. Bunun üzerine öğrenciliğe kabul edilir. Başka bir anlatıya göre, Sun Lutang kayda değer bir iç dövüş sanatları becerisi gösterdiği için öğrenci olarak kabul edildi. Öyle ya da böyle Sun'a, Wu Hao geleneğine tam erişim verildi ve bir uygulayıcı olarak o da kendini hızla geliştirdi.

Taoizm ve üç iç dövüş sanatından öğrendiklerine dayanarak kendi Tai Chi stilini kurdu ve 1914-1928 yılları arasında Pekin Beden Eğitimi Araştırma Enstitüsü'nde ders verdi. Sun Lutang, 50'li ve 60'lı yaşlarındayken, yazılarıyla öğretiye önemli ölçüde katkıda bulunmuştu. Metinlerinden beşi İngilizce'ye çevrildi ve hala Tai Chi ve iç dövüş sanatları üzerine klasik eserlerden bazıları olarak kabul ediliyor.

 

Sun Lutang, bu öğretiyi  aile üyelerine aktarıldı. Sun, benzersiz bir şekilde sadece oğullarını değil, aynı zamanda kızını ve torunlarını da eğitti. Bu, yalnızca Sun stilinin daha geniş bir kitle tarafından benimsenmesine değil, aynı zamanda sağlığı iyileştirmek için bir Tai Chi öğretmek ve öğrenmek isteyen kadınlar ve insanlar da dahil olmak üzere daha geniş bir kitle tarafından Tai Chi'nin benimsenmesine yardımcı oldu.

Sun Stil Tai Chi Hareketleri

Sun Stil Tai Chi hareketlerinin Wu Stil Tai Chi ve diğer iç sanatlardan etkilendiği açıktır. Bir ayağın adımını diğer ayak takip eder ve hareketler hafif ve hızlı tutulur. Duruş, omurganın dik kaldığı birkaç alt hareketle orta ila yüksektir.  Eller form boyunca sürekli daire çizer. İtme veya yumruk gibi dövüş hareketleri olsa da, bunlar kuvvet uygulanmadan yapılır. 

Chen Stil Tai Chi

Sun Stil Tai Chi

Sun Stil Tai Chi

Sun Stil Tai Chi
Video ara...
Cheng Bingjun - Sun Style Tai Chi Chuan
03:38
Videoyu Oynat

Cheng Bingjun - Sun Style Tai Chi Chuan

孫式太極拳拳照 孫禄堂老師
05:13
Videoyu Oynat

孫式太極拳拳照 孫禄堂老師

Sun Style Tai Chi - DC Tai Chi
06:26
Videoyu Oynat

Sun Style Tai Chi - DC Tai Chi

Sun Jiayun (1913-2003)
06:24
Videoyu Oynat

Sun Jiayun (1913-2003)

bottom of page