top of page

Tai Chi ve Bagua Zhang

Bagua Zhang, Tai Chi Chuan ve Xing Yi Chuan, Çin'de üç büyük iç dövüş sanatları stili olarak bilinir. Bagua, kelimenin tam anlamıyla "Sekiz Trigram" anlamına gelir ve Zhang, "Avuç içi" anlamına gelir. Baguazhang'ın orijinal adı Zhuan Zhang'dı, bu da "Avuçları Döndürmek" anlamına geliyor.

 

Bu, sanatın uygulanma şeklini ifade eder - bir daire etrafında hareket etmek, avuç içlerini çeşitli şekillerde döndürmek. Bagua Zhang, Taoist felsefe ve Sekiz Trigram teorisine dayanmaktadır. Bagua teorisi, eski Çinliler tarafından yönleri, yerleri, nedenleri, sonuçları ve evrenin tüm doğal değişimlerini analiz etmek için kullanıldı. Doğa her zaman kendini tekrar ettiğinden, Çinliler Bagua teorisinin doğal afetleri, bir ülkenin kaderini ve hatta bireyin kaderini tahmin etmek için kullanılabileceğine inanıyor.

 

Bagua'nın kaynağı, Değişimler Kitabı veya Dao De Jing olarak bilinen Yi Jing’dir. Yi Jing, dört bin yıldan fazla bir süredir Çin kültürünün ve felsefesinin önemli bir parçası olmuştur ve Tai Chi, Xing Yi ve Bagua gibi birçok Çin dövüş sanatları stili onun etkisi altında yaratılmış ve geliştirilmiştir.

Baqua

Bagua'nın kaynağı, Değişimler Kitabı veya Dao De Jing olarak bilinen Yi Jing’dir. Yi Jing, dört bin yıldan fazla bir süredir Çin kültürünün ve felsefesinin önemli bir parçası olmuştur ve Tai Chi, Xing Yi ve Bagua gibi birçok Çin dövüş sanatları stili onun etkisi altında yaratılmış ve geliştirilmiştir.

Bagua yürüyerek dairesel hareketler dikkat çeker. Her zaman hareket vardır. Bagua, hareketi temel, dönüşümü ilke olarak kullanır. Eğrisel formlar hızla hareket ederken, hareketler her zaman dönüyor ve yön değiştiriyor.  

 

Hareketleri şöyle anlatılır:

  • Bir ejderha gibi yürüyün

  • ve bir maymun gibi dönün ve

  • bir kartal ve kaplan gibi şiddetli momentumu değiştirin.

Genel olarak, hem adımlama hem de teknikler daireseldir. Akma, nötralize etme, yapıştırma ve sarma gibi birçok teknik kullanılmasına rağmen, bunlar esas olarak dairesel hareketlerle koordineli olarak benimsenmiştir. Saldırı ve savunma eşit derecede önemlidir. Dairesel savunma hareketleri genellikle önce kullanılır, ardından rakibi kökünden sökmek ve düşmesini sağlamak için dairesel saldırı hareketleri takip eder. Stratejisi ve teknikleri nedeniyle sürekli olarak tekniklerle koordineli olarak dairesel adım hareketleri kullanılmaktadır. Eğitim, avuç içi tekniklerine ve sağlam hızlı yürüyüşe odaklanır.

Baguazhang, zindeliğiniz ve genel sağlığınız için de çok iyidir. Sürekli dönme hareketleri, vücudun normalde kullanılmayan birçok bölgesi aktive etmek için eklemleri ve kasları uyarır. Bu hareketler ayrıca çevrelerindeki kasları sıkıştırıp gevşeterek, durgun enerjiyi gevşeterek ve Qi'nin düzgün bir şekilde dolaşmasına izin vererek akupunktur boşluklarını uyarır.

Bagua ayrıca Qi'nin dolaşımını artırır ve onu daha yüksek bir seviyeye çıkarmaya odaklanır. Sakin ve huzurlu bir zihni vurgular, sağlığı iyileştirmek için çok etkilidir. Koordinasyon, çeviklik, esneklik, denge, bacak ve kol gücü, fitness seviyesi, vücut duruşu, refleksleri, dayanıklılığı ve gücünü geliştirmek isteyen insanlar için idealdir. Bagua uygulaması ayrıca merkezi sinir sistemini uyarır, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur, stresi azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir, toksitlerin yok edilmesini sağlar ve kan dolaşımını hızlandırır ayrıca Chi'nin akışını vücudun meridyenleri boyunca yönlendirir.

bottom of page