top of page
  • Cem Batırbaygil

Patlayıcı Güç: Fa Jin


Patlayıcı güç, fa jin

"Fa Jin" olarak adlandırılan Çin iç dövüş sanatları tekniği, bir dövüş sanatçısı tarafından patlayıcı gücün serbest bırakılmasını ifade eder. Fa jin, (Fajing, Fa Jing veya Fa Chin olarak da bilinir) her zaman gizemli ve hatta efsanevi darbe olarak bilindi. Dövüş sanatları filmlerinden herhangi birini izlediyseniz dövüşçülerden birinin büyük olasılıkla filmdeki kahramanın belirgin bir çaba harcamadan patlayıcı güç saldığını görmüşsünüzdür. Minimum eforla maksimum gücün ortaya çıktığı bu vuruşun adı Fa Jin'dir.


Gücün patlayıcı olarak verilmesi veya boşaltılması veya patlayıcı gücün rafine edilmesi anlamına gelir ve herhangi bir özel vurma yöntemine özgü değildir . Bu tanımı akılda tutarak, bir boksör aynı zamanda fa jin yapabilir. Bununla birlikte, iç dövüş sanatları bağlamında, bu terim genellikle, bir inçlik yumruk gibi çok daha az görsel fiziksel ifadeyle fiziksel becerilerle sonuçlanan, kuvvet oluşturmak ve odaklamak için bir dizi yönteme atıfta bulunur .


Jìn (勁) veya "güç", Batılılar tarafından kelimenin tam anlamıyla "öz" anlamına gelen ilgili jīng (精) kavramıyla karıştırılır. Jin, güç üretme yeteneğini tanımlar. Jin ve qi , içsel dövüş sanatlarında içsel olarak bağlantılı kavramlardır. Fa jin'i oluşturmak için, geleneksel açıklamaya göre, qi'yi dantian'dan , tekniği patlayıcı kuvvetle (bàofālì,爆發力) uygulayacak uzuv veya vücut parçasına (örneğin omuz, baş, kalça) aktarmak gerekir. Bir kişi dengesiz ve sertse, qi'si kasın içine güç üretmek için giremeyeceğinden, jin'i yoktur.


Fa "serbest bırakma", Jin ise "enerji" veya "güç salma" anlamına gelir. Bazı “uzmanlar” Fa Jin'in enerji değil, “enerjinin iletildiği araç” olduğunu iddia ediyor. Başka bir deyişle, kinetik enerji!!!


Dış güçten farklı olarak, İç kuvvet, iç vücut bileşenlerini, zihni ve dövüş sanatçısının Qi enerjisi üzerindeki kontrolünü kullanır. Açıkçası, bu tür bir gücün öğrenilmesi çok zordur. Fa Jin, önceden düşünülmez veya planlanmaz. rakibinizin eylemlerine verilen yanıttır.


Patlayıcı Güç Fa Jin'de Qi , sinir sistemi boyunca zihinden bedene akar. Qi'niz güçlendikçe, sinir sisteminiz de güçlenir. Bu, ihtiyaç duyduğunuzda hızlı, patlayıcı bir enerji salınımı ile sonuçlanır. Biyo-mekanik bir bakış açısından, Fa Jin, verimli bir kinematik zincir oluşturmak için hem vücut hizalamasına hem de koordinasyona bağlıdır.


Belirli bir vurma yöntemine özgü olmamasına rağmen, Fa Jin patlayıcı gücü serbest bırakır, dağıtır, arıtır veya boşaltır. Harici güçten daha az fiziksel olduğu için, genellikle bir inçlik zımba ile ilişkilendirilir . Bir inçlik yumruk, 1964'te Bruce Lee tarafından 1964'teki Long Beach Uluslararası Karate Şampiyonasında gösterildi. Bu olağanüstü beceri, son derece yakın mesafelerde muazzam darbe kuvveti oluşturmak için Fa Jin "patlamalarını" kullanır.


Fa Jin'de bacaklardan gelen güç esastır. Bu güç daha sonra bel tarafından yönlendirilir ve vücudun diğer kısımları kullanılabilse de genellikle eller yoluyla iletilir. Ancak, Fa Jin'i oluşturmak için, Qi'yi dantian'dan “tekniği patlayıcı kuvvetle uygulayacak uzuv veya vücut kısmına (örneğin omuz, baş, kalça)” aktarmanız gerekir. Bir uygulayıcı dengesiz veya sert ise, Qi kasa nüfuz edemez ve güç üretecek Jin çıkmaz.


Yeterince Qi yoksa, Fa Jin de yoktur.

bottom of page