top of page
  • Cem Batırbaygil

Nihai Hedefe Ulaşmak için Wu Wei!


Nihai hedef "yapmadan yapmaktır" yani Wu Wei’dir. Bu “hiçbir şey yapmamak” anlamına gelir. Ancak burada kastedilen hiçbir şey yapmamak, rahatlamak veya tembellik etmek anlamında değildir “eylemsiz eylem” veya “çabasız eylem” demektir. Nihai hedefe ulaşmak için kolay ve küçük hedeflerle başlamalısınız. Ancak kolay ve küçük meseleleri hallettikten sonra, yavaş yavaş daha zor ve daha büyük meselelere geçmelisiniz.


 

Yapmadan yap.

Eylemeden eyle.

Tatsızın tadını çıkar.

Küçüğe büyük, aza çok gibi davran.

Fenalığı, iyinin gücüyle karşıla.

Zor olanı henüz kolayken çalış.

Büyük işleri henüz küçüklerken yap.

Dünyadaki en zor işler kolaydan başlar, dünyanın en büyük işleri de küçükten.

O yüzden bilge ruh, büyük işlerle hiç uğraşmadan, büyük işleri halleder.

Madem işleri hafife almak onları değersizleştiriyor, kolaydan almak da zorlaştırıyor, bilge ruh da kolaya zormuş gibi davranarak, zor iş bırakmaz geride.

Lao Tzu


 

Qigong uygulamasının üç önemli kavramı vardır. İlk olarak, Qigong uygulamasının nihai hedefi "Wu Wei" aşamasına ulaşmaktır. Bu, Qigong uygulamasında "düzenlemeyen düzenleme" anlamına gelir. Belirli bir seviyeye kadar Qigong uyguladığınızda ve bu günlük bir rutin, yaşam tarzınızın bir parçası haline geldiğinde, farkında bile olmadan pratik yapacaksınız. Örneğin, bir bilgisayarın önünde çok sık ve çok uzun süre oturursanız, genellikle deforme olmuş bir gövde geliştirirsiniz. Gövdeniz kavisli hale gelir ve boyun öne doğru uzanır. Bu çok zararlıdır çünkü Qi ön göğüs bölgesinde sıkışabilir ve kalp problemlerini tetikleyebilir ve kalbin yanmasına neden olabilir. Ayrıca, ön göğüs bölgesinde Qi'nin sıkışması veya durgunluğu nedeniyle, düzgün nefes alma engellenebilir ve astım veya diğer solunum güçlükleri gibi hastalıklara neden olabilir. Ek olarak, boynun sürekli olarak öne doğru gerilmesi nedeniyle, gövdeden başa giden Qi ve kan dolaşımı kesintiye uğrar. Doğal olarak bu, beyninizin normal fonksiyonlarını da etkileyecektir.


Hangi problemlere sahip olduğunuzu öğrendikten sonra, onları düzeltmek için Qigong uygulamaya başlayabilirsiniz. Uzun bir süre pratik yaptıktan ve yeni bir sağlıklı alışkanlık edindikten sonra, bunu gerçekleştirmek için zihninizi kullanmak zorunda kalmayacaksınız. Buna "düzenlemenin düzenlenmesi" denir. Bu aşamaya geldiğinizde probleminiz için daha güçlü bir Qigong çözümüne sahip olacaksınız. Bu, bilinçaltında Qigong uygulayacağınız anlamına gelir. Bu, Qigong uygulamasının nihai hedefidir.


İkincisi önemli kavram "Düzenlemeyen Düzenleme" nihai hedefine ulaşmak için basit ve kolay bir uygulama ile başlamalısınız. Ancak temel becerilerde ustalaştıktan sonra daha zor olanlara adım atmalısınız. Örneğin, fiziksel bedeninize kondisyon kazandırmak için Qigong egzersizlerini uyguluyorsanız, sabırlı olmalı, yavaş ve kademeli olarak ilerlemelisiniz. Çok hızlı gelişme kaydetmek isterseniz yaralanmaya neden olursunuz.


Üçüncü önemli kavram Qigong pratiğine katılmadan önce probleminizi veya hedefinizi bilmelisiniz. Pratiğin arkasındaki teoriyi bilmelisin, vücudunu bilmelisin, kabiliyetini analiz etmelisin ve hedefe ulaşmak için ne kadar zaman alacağını belirlemelisin. Ayrıca "Düzenlemeyen Düzenleme" aşamasına gelebilmeniz için bir plan oluşturmanız gerekir. Örneğin, bir hastalığı önlemek için Qigong uygulamak veya hatta tedavi etmek istiyorsanız, öncelikle sorunu ve Qigong uygulamalarının bu hastalığa neden yardımcı olacağını ayrıca uygulama yöntemlerini bilmeli ve analiz etmelisiniz. Ancak bu bilgiler ışığında planı oluşturabilirsiniz. Hepimizin bildiği gibi tembeliz. Herhangi bir projenin başında genellikle heyecanlanırız. Ancak balayı dönemi bittiğinde tembelleşir ve sonunda bırakırız. Bir planınız varsa ve bir kural ve rutin oluşturduysanız, planınızı gerçekleştirmek için arkanıza sizi motive edecek bir kamçı veya ödül koymalısınız. Örneğin, akşam TV haberlerini oturarak dinlemek yerine kollarınızı sallamaya başlayacaksınız diye bir kural koyabilirsiniz. Haber bittiğinde, durursunuz ve hiç fark etmeden otuz dakika pratik yapmış olursunuz.


Akıllı insan kendini tanıyacak ve kendini fethetmenin yolunu bulacaktır. Bunu yapabiliyorsanız, şüphesiz, bağlılığını sürdürebilecek ve başarılı olabilecek bir insansınız demektir.


Qigong uygulamasının nihai hedefi "Wu Wei"ye ulaşmanın yöntemi, bilinçaltı bir alışkanlık edinene kadar yavaş yavaş ilerlemektir. Başarının anahtarı neyi, neden ve nasılı bilmektir. Ancak anahtardan yararlanmanın yolu da tembelliğinizi ve sabırsızlığınızı yenmektir.


bottom of page