top of page
  • Cem Batırbaygil

Kimler Tai Chi (taiji) yapabilir?


Tai chi (taiji), düşük etkiye sahiptir; kaslar ve eklemler üzerinde minimum stres oluşturur, bu da onu genellikle her yaş ve fitness seviyesi için güvenli hale getirir. Aslında, Tai Chi düşük etkili bir egzersiz olduğundan, egzersiz yapamayacak yaşta denilen yaşlılar için bile uygun olabilir. Çin'de çocuk, genç ve yaşlıların bir arada Tai Chi yaptıklarını televizyonda görmüşsünüzdür.


Üstelik Tai Chi özel ekipman gerektirmediği için çok ekonomik bir spordur. Hareket kolaylığı sağlayan basit bir kıyafet Tai Chi yapmak için yeterlidir. Kapalı alanda veya dışarıda olmak üzere her yerde ve her mevsimde Tai Chi yapabilirsiniz. Ayrıca Tai Chi'yi ister tek başınıza veya grup halinde yapma özgürlüğüne de sahipsiniz.


Tai Chi genellikle güvenli olmasına rağmen, hamile olan veya eklem sorunları, sırt ağrısı, kırık, şiddetli osteoporoz veya fıtığı olan kişiler Tai Chi'yi denemeden önce sağlık uzmanlarına danışmalıdır. Rahatsızlıklara göre belirli duruşların değiştirilmesi veya kaçınılması önerilebilir. Özellikle başlangıç seviyesinde sağlıklı ve doğru olan iyi bir eğitmenin eşliğinde Tai Chi öğrenmek ve yapmaktır. Aldığınız eğitime paralel olarak kendi başınıza Tai Chi yeteneğinizi çalışarak geliştirebilirsiniz.

bottom of page