top of page
  • Cem Batırbaygil

Ruhsal Evrimin Dört AşamasıHayatımızın anlamı doğayı anlamak ve onun tüm gizemlerini çözmektir. Aydınlanmanın nihai hedefine ulaşmak uzun ve zamansız bir yolculuktur.


Kendini Tanıma

Çinli Budist ve Taoist anlayış ve deneyim, ruhsal evrimin dört aşaması olduğu sonucuna varır. İlk adım “kendini tanıma”dır (Zìshì, 自識). Bu adımda yüzünüzdeki maske düşmeye başlar, bu da ruhsal varlığınızı daha net görmenizi sağlar. Yaptığınız hatalar ve bilinçaltınızda sakladığınız yanlışlar yavaş yavaş bilinçli zihninizde belirecektir. Çin Qigōng toplumunda, bilinçaltı zihnin doğayla olan ruhsal bağlantınızla ilişkili olduğuna ve bilinçli zihinden daha doğru olduğuna inanılır. Masken düştüğünde, gerçek benliğinle yüzleşmelisin. Geçmişinle yüzleşmeli ve onu analiz etmelisin. Ayrıca kalıcı bir duygusal denge elde etmek için, derinlerde saklı olan suçluluk duygusundan kendinizi kurtarmanın yollarını aramalısınız.


Öz Farkındalık

Bir sonraki adım “öz farkındalıktır” (Zìjué, 自覺). Bu adımda dikkatinizi verirseniz, derin iç ruhunuzun ve sorunlarınızın farkına varacaksınız. Ayrıca diğer ruhsal varlıkların varlığını da tanımaya başlayacaksınız. Yavaş yavaş ve kademeli olarak, başkalarının yanı sıra düşünce ve davranışlarınıza da dikkat etmeye başlayacaksınız. Bu farkındalık sayesinde varlığınızın farkına varabilecek ve bu toplumda oynamanız gereken rolü anlayabileceksiniz. Bu “öz farkındalık” meditasyon süreci sayesinde, başkalarıyla ve doğayla uyum sağlamanıza izin veren sakin ve huzurlu bir zihin oluşturacaksınız.


Kendini Uyandırma

Farkındalıktan, yavaş yavaş xiulian'in üçüncü aşamasına girersiniz. Bu aşama “kendini uyandırma” aşamasıdır (Zìxǐng/Zìwù, 自醒/自悟). Öz farkındalık aşamasında, dikkatinizi verir, bilgi toplar ve kendinizi ve çevrenizi anlamayı öğrenirsiniz. Kendini uyandırmanın bu üçüncü aşamasında, yavaş yavaş uyanmaya ve her şeyi daha net görmeye başlarsınız. Uyandıktan sonra, birçok insan insan ruhani varlıklarının ne kadar çirkin olduğunu görmeye gelir ve laik toplumdan uzak durmaya ve keşiş veya keşiş olmaya karar verir. Diğerleri, uyandıktan sonra hayatın anlamı hakkındaki düşüncelerini değiştirir. Pek çoğu, güvenlerini geliştirebilir ve hayatlarını daha anlamlı hale getirebilir.


Esaretten Kurtulma

Uyandıktan sonra, siyasi ve manevi liderler tarafından nasıl suistimal edildiğimizi ve savaşlara ve manevi kontrole yönlendirildiğimizi anlayacağız. Kendinizi esaretten kurtarmanın yollarını aramaya başlarsınız. Bu “esaretten kurtulma” aşaması (Jiětuō, 解 脫), “ruhsal bağımsızlığa” ulaşabilmeniz için hem fiziksel hem de ruhsal olarak özgürlük aramak anlamına gelir. Bu aşamaya geldiğinizde, ruhsal varlığınız bağımsız olabilir ve bir başkasına güvenmek zorunda kalmaz. Bu duruma ulaştıktan sonra, kolayca kötüye kullanılmayacaksınız.

Budist ve Taoist rahipler, reenkarnasyon döngüsüne yeniden girmekten kurtulmanın bir yolunu aradılar. Fiziksel beden olmadan hayatta kalabilecek bağımsız bir ruh inşa etmenin bir yolunu arıyorlardı. Bu onların ruhsal ebediyetlerinin ve ruhsal esaretten kurtulmalarının nihai hedefiydi.

İnsanlık tarihine bakarsak, tüm insan ırkının kendini uyandırmanın üçüncü aşamasında olduğunu görebiliriz. Uyandık ve insanların tarihsel olarak ne kadar çirkin ve maddi olarak hırslı olduklarını anladık. Ancak, esaretten kurtulmanın son aşamasına ulaşmak yine de uzun bir zaman alacaktır. Manevi gelişim, bir sonraki aşamaya geçmenin anahtarıdır.

Kendimizi ruhsal gelişimin bir sonraki aşamasına ilerletmek için, genetik hafızamızda, bilinçaltımızda derinlerde saklı olan karanlık tarafımızla yüzleşmeliyiz. Ardından, şimdiki zamana uyanmayı kavramalı ve izlemeliyiz. Ancak o zaman “esaretten arınmış” bir gelecek yaratabilecek ve insan dünyasında bir uyum ve barış aşamasına ulaşabileceğiz.


Alıntı: Dr. Yang, Jwing-Ming is from the Qigong Grand Circulation for Spiritual Enlightenment.

bottom of page