top of page
  • Cem Batırbaygil

Tai Chi Ustası Tung Ying Chieh - Dong Yingjie-'den Tavsiyeler

Tung Ying Chieh Kimdir?

Önde gelen bir Tai Chi Chuan ustası ve Yang Cheng Fu'nun en iyi öğrencilerinden biriydi Çin doğumlu olan Tung Ying Chieh zamanında halka açık bir meydan okuma maçında yabancı bir boksörü yenmesiyle ünlüydü, hayatını dövüş sanatlarına adadı, birden çok stilde yoğun bir şekilde eğitim aldı, Yang Cheng Fu için baş yardımcı eğitmen olarak hizmet etti ve kendi yolunu bulmaya devam etti.


Tung Ying Chieh


1.Tai Chi Chuan bir iç dövüş sanatı egzersizidir. Güç kemiklerde üretilir. Güç kaslarda saklıdır. Kişinin sert bir cilde veya kalın kaslara sahip olmasını gerektirmez, ancak batık "chi" ve güçlü kemikler gereklidir. Bu nedenle, öğrenciler kırık kemikler, incinmiş kaslar ve zıplamanın verdiği yorgunluktan muzdarip olmazlar, sadece köken gücün potansiyelini bulmak için doğal bir şekilde hareket ederler. Bu, orijinal gücünüzü geliştirmek için bir egzersizdir.


2. Üç ana nokta: ruh, niyet ve duruş (hareketin isimlerinin benzerliği) orada olmalıdır. Duruş doğruysa, ruh ve niyet oradadır ve iyi bir ilerleme kaydedersiniz. Ayrıca, her gün farklı hissedeceksiniz. Öğrenciler bu farklılıkları kasıtlı olarak hissetmeye çalışmalıdır.


3. Duruş doğru değilse, ruh ve niyet de orada değildir. Sonuç tıpkı boş bir tencerede yemek pişirmek gibi olacaktır, yıllarca pratik yaptıktan sonra bile başarılı olamazsınız. On yıllık Tai Chi Chuan pratiğinin üç yıllık kung fu kadar iyi olmadığına dair alaycı bir söz vardır. Bu nedenle, iyi bir Tai Chi Chuan uygulaması için: ilk olarak özenle pratik yapmalısınız; ve ikinci olarak iyi bir anlayışa sahip olmalısınız. Ayrıca, sonuç zekanıza bağlıdır, ancak sıkı uygulama aptallığa yardımcı olabilir. Bu yüzden kendinizi her zaman daha sıkı pratik yapmaya teşvik etmelisiniz.


4. Uygulama sırasında nefes alma - doğal nefes almak. Nefesinizi derinden almaya zorlamayın. Birçok kez pratik yaptıktan sonra Tai Chi Chuan'ınız doğal noktasına ulaşacaktır. O zamana kadar nefes otomatik olarak dengelenecektir.


5. Tai Chi Chuan'ın on üç hareketi aslında "chi "ye rehberlik eden yöntemlerdir. Rehberlik etmek, "chi" ve kan dolaşımını yönlendirmek anlamına gelir. Bu nedenle, iyi bir rehberlik yaptığınızda, "chi" ve kan iyi bir dengeye sahip olacaktır. Tüm hastalıklar ortadan kalkacaktır, ancak yöntemi yanlış anlamayın ve bu dengeyi elde etmek için çok çalışın. Sıkı ve doğal bir şekilde pratik yaparsanız, olgunluğa eriştiğinizde (zamanı geldiğinde) bunu elde edersiniz.


6. Omuzları gevşetin ve dirsekleri düşürün, yani gücü omuzlarda tutmayın. Ellerinizi ağırlaştırmaya çalışmayın, yumuşak ve hafifçe hareket ettirin.


7. Üst kısmınızı (başınızı) askıya alın ve alt kısmı (anüs) tutun. Üst kısmı askıya almak için başın doğal bir şekilde tutulması gerekir. Eğer alt kısmı tutarsanız, "chi" otomatik olarak oradan yukarı çıkacaktır. Gücü geri çekmek için göğsün biraz boş olması gerekir, ancak göğsünüzü tutmayın ve sırtınızı bükmeyin.


8. Formu her uyguladığınızda yapmanız gereken en az üç şey vardır. Bunlardan ilki kaslarınızı gevşetmektir. İkincisi duruşunuzu ayarlamaktır. Üçüncüsü ise niyetlere ve ruhani tarzlara daha fazla konsantre olmaktır. Tüm hareketlerde ustalaşabildiğinizde, hareket ettiğinizde ruhani tarz ortaya çıkacaktır. Bu aşamaya ulaştığınızda gelişiminiz daha iyi ve daha hızlı olacaktır.


9. Gücü hissetmek ve anlamak - Bunları öğrenmek için daha fazla itme eli pratiği yapmalısınız, o zaman sopa, tutma, dokunma ve takip etmenin faydalarını elde edersiniz. Eğer bir partneriniz yoksa, formu her zaman özenle uygulayabilir ve gücü hissetmek için her zaman iki kolunuzu kullanabilirsiniz. Rakibinizin size saldırdığını ve sizin onu kontrol etmek için nasıl bir yol kullandığınızı hayal etmeye çalışın. Bu şekilde uzun süre pratik yapmaya devam ederseniz, kesinlikle gücü de öğreneceksiniz.


10. Push hand yaparken en önemli şey rakibinizi yere sermeye çalışmak değil, güç hissi üzerinde çalışmaktır. Rakibinizin merkezinizi keşfetmesine izin vermemeye çalışın ve her zaman rakibinizin merkezini kontrol edin.


11. Tai Chi Chuan'ı yürürken, ayakta dururken, otururken ve yatarken uygulayabilirsiniz. Yöntem, "chi "yi dolaştırmak ve hissi bulmak için zihninizi kullanmaktır. Örneğin: bir çay bardağını güçle tutmakla güçsüz tutmak arasındaki farkı hissetmek; ağır adımlarla yürümekle hafif adımlarla yürümek arasındaki farkı hissetmek. Hareketsiz durduğunuzda, bacaklarınızı düzleştirmenin ve bacaklarınızı bükmenin farkını hissetmeye çalışın; tek bacak veya iki bacak yerde.


12. Tai Chi Chuan pratiğinin ilk aşamalarında kaslarınız ağrıyabilir, ancak endişelenmeyin, çünkü bu geçecek ve daha sonra kendinizi iyi hissedeceksiniz.


13. El itmeyi öğrenmenin temel adımları gücü bilmektir. Yapışma gücü, takip gücü, iç güç, askıya alma gücü, sürtünme gücü, ihale gücü, sabitleme gücü, tutma gücü, dokunma gücü ve itme gücü gibi birçok farklı güç türü vardır. Bunun yanı sıra kemiğe nüfuz etme gücü, sallama gücü, keskin güç, ani güç, bir inçin onda biri gücü, ok atma gücü ve hatta güç gibi güç türleri de vardır. Genel olarak yukarıdaki güçler uygulama sırasında geliştirilen hislerden öğrenilir. Gücü tek başına öğrenmek daha zordur, ancak insanlar canlı olduğu için iki kişiyle daha kolaydır. Ayrıca, gücü uygularken kendi uyumunuzu ve hislerinizi kullanabilirsiniz. Elbette, tüm güç türleri öğrenilir ve keşfedilir.

bottom of page