top of page
  • Cem Batırbaygil

Altı Şifa Sesi - Liu Zi Jue

Altı Şifa Sesi (Liu Zi Jue- 六字訣), "Altı Heceli Sır" ve 'Sağlık için Altı Temel Sessiz Ses" olarak da bilinir. Çin nefes alma tekniği/egzersizi, vücudu dengeleyip uyumlu hale getirmek ve uzun ömür elde etmek için kullanılan geleneksel bir Qigong egzersizidir.


Altı Şifa Sesi, MS 456'da doğan ve MS 536'ya kadar yaşayan tanınmış bir Geleneksel Çin Tıbbı (TCM) doktoru Tao Hongjing'e atfedilir. Tao Hongjing aynı zamanda bir Taocu, bir astrolog ve bir simyacıydı. Yüzyıllar boyunca beklediğiniz gibi, Altı Şifa Sesi, TCM doktorları, Taoistler, keşişler, münzeviler ve Tian Tai Budizm Okulu'nun kurucusu tarafından geliştirildi. Bazı kelimelerin nasıl telaffuz edileceği konusunda kafa karışıklığı olduğu için, Çin Spor İdaresi verileri topladı, karşılaştırdı ve inceledi. Çinli dilbilim uzmanları tarafından da bu çalışmalar desteklendiler ve 2003'te yeni ve gözden geçirilmiş bir 6 Şifa Sesi versiyonu yayınlandı ve “sağlığı teşvik eden Qigong” olarak tanıtıldı. Ancak, Altı Şifa Sesinin birçok varyasyonu bugün de hala varlığını sürdürmektedir.Liu Zi Jue, altı sesin soluk alınıp ve verilmesi yoluyla Qi'nin (hayati enerji) yükselişini ve düşüşünü düzenler ve kontrol eder.


Liu Zi Jue, karaciğer, kalp, dalak, akciğer ve böbrek ve üçlü ısıtıcı fonksiyonlarını düzenlemek için nefes rutinlerine eşlik eden basit yönlendirici hareketlerle nefes almayı temel dayanak noktası olarak alır. Kılavuz hareketler rahat, yumuşak, esnek ve yavaş olmalıdır. Nefes alma ve telaffuz, yönlendirici hareketlerle bozulamaz. Geleneksel Çin tıbbı teorilerine göre, biz evrenin doğa ile bütünleşmiş bir parçasıyız. Yani fizyolojik fonksiyonumuz ve sağlığımız doğadan etkilenecektir. Zang1 , Fu2 ve beş element olan ağaç, ateş, toprak, altın ve su ile ilişkilidir ve bunlara karşılık gelir. Uygulayıcı, altı sesi söylerken ve nefes verirken Zang Fu tarafından üretilen bayat havayı dışarı atabilir. Temiz hava daha sonra karşılık gelen hareketler ve soluma sırasında doğadan emilir.


Egzersizler, güvenli ve öğrenmesi kolay olan ve her yaştan ve her sağlık koşulundaki insan için uygun olan yavaş, nazik hareketlere sahiptir. Düzenli yapılan egzersizler karaciğeri, kalbi, dalağı, akciğerleri ve böbrekleri güçlendirerek, iç organların enerji ve fonksiyonlarını dengelemeye yardımcı olur ve ayrıca sakinleştirici bir etkiye sahip olduğu ve stresi azalttığı görülmüştür.


Her organ bir elementle ilgilidir ve ilişkili bir sesi vardır. Qi enerjisi aşırı olduğunda veya bloke olduğunda veya durgunlaştığında hastalık meydana gelir.


Sesler, kötü, fazlalık, bloke veya durgun Qi'yi uyandırır. Engelleri ve olumsuz duyguları serbest bırakan aşırılıkları kaldırır. Nefesinize ve farklı ses titreşimlerine odaklandığınızda, rahatlar ve stresi atarsınız. O zaman olumsuz duygular olumlu” duygulara dönüşür.


Vücut, organlarında olumsuz duyguları depolar ve bu da organların sağlığını bozar ve kişinin mizacını etkiler. Altı Şifa Sesi, vücudun organlarında depolanan olumsuz duyguları dönüştürür ve onları Mikrokozmik Yörünge (vücuttaki yin ve yang kanalları) yoluyla vücutta dolaşan şifa enerjisine dönüştürür.


Burundan hava alınır ve ağızdan yavaşça verilir... Nefes almanın bir yolu ve nefesi dışarı vermenin altı yolu vardır. Nefesi dışarı atmanın altı yolu Xu, He, Hu, Sı, Chui, Xı heceleriyle temsil edilir . Altı nefes verme yolu hastalığı tedavi edebilir:


XU, “Şuu”: Karaciğer Qi”sini uyumlu hale getirir.

Dudakları yuvarlaklaştırıyor ve ormandaki ağaçların arasından rüzgar gibi ses dışarı üfleniyor. Sanki derin bir iç çekiş sonrası nefesin boşaltılması gibi. Bu vücut boyunca hareket eden ve onu büyüten bahar enerjisidir. Zihninizde görselleştirilecek renk çimen yeşili, hissedilecek mevsim ilkbahardır ve yönünüz doğudur.


HE, 'Hah': Kalbin Qi’sini destekler.

Ağzı açılır ve esner gibi ısının veya dengesizliğin dışarı çıkmasına, kalpten uzaklaşmasına izin verilir. Duygularımız ve sinir sistemimiz üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Zihninizde görselleştirilecek renk kırmızı, hissedilecek mevsim yaz ve yönünüz güneydir.


HU, "Huh": Mide ve dalağın Qi’sini destekler.

Islık çalar gibi büzülmüş dudaklarla yapılan hafif ve sürekli bir hava boşaltımıdır. Mideyi rahatlatır. Zihninizde görselleştirilecek renk toprak sarısıdır, hissedilecek mevsim Hint Yazıdır ve belirli bir yön yoktur, çünkü Dünya merkezdir, yani olduğunuz yerde uygulayabilirsiniz.


SI, "Sıh" Akciğerin Qi'sini destekler.

Havayı dışarı üfleyen hafif bir tıslama sesi gibidir. Akciğerleri temizler, kalın bağırsakla ilgilidir. Zihninizde görselleştirilecek renk kirli beyaz, hissedilecek mevsim sonbahar ve yön batıdır.


CHUI, “Şui”: Böbrek Qi'sini destekler.

Suyunun sesine benzer bir nefes boşaltımıdır. Vücuttan su akıyormuş gibi hissettirir. Böbreklerin çalışmasına destek olur. Zihninizde görselleştirilecek renk karanlık bir gecede olduğu gibi mavi/siyah, hissedilecek mevsim kış ve yön kuzeydir.XI, “Şih”: Üçlü Yakıcıyı destekler.

Bu altıncı element, önceki tüm organların seslerini ve enerjilerini dengeler, mutlu bir ruh haline sahiptir. Zihninizde görselleştirilecek renk yoktur, mevsim yoktur, gidilecek yön yoktur. Olduğun yerde uygulanır. Bu, Üçlü Yakıcı'nın uyum içinde olmasını ve diğer tüm organlarla (özellikle akciğer, dalak, böbrek, ince bağırsak ve mesane) ilgilenmesini sağlar. Kalbin korunması üzerinde çalışır.


Her ses, uygulayıcıya ve tekniğe bağlı olarak farklı bir jest, duruş, görselleştirme, organ, renk, mevsim ve/veya bir dizi duygu ile ilişkilendirilebilir. Bazı teknikler, bir jest yerine belirli bir dizi hareketi kullanır. Bir sandalyenin kenarına oturarak, ayakta durarak veya bir yatakta ya da yerde uzanarak sesleri dinleyebilirsiniz. İster Altı Şifa Sesinin tamamını ister bir veya daha fazlasını dinleyecek olun, daima burnunuzdan yavaşça nefes alın ve ağzınızdan yavaş ve eşit bir şekilde nefes verin. Hareketleri ve Sesleri yavaş yapmak önemlidir. Odaklanın ve acele etmeyin.


Sesler, nefes vererek farklı vücut kısımlarında farklı iç titreşimler ve basınçlar yaratarak tıkanmış Qi'yi canlandırmaya yardımcı olur. Bir tür içsel, sesle oluşturulmuş bir organ masajı gibi! Bazı teknikler, her sesi günde üç kez veya altı kez tekrarlamayı önerir.


Seslerin sırası, onları sağlık bakımı veya şifa için yapıp yapmadığınıza bağlıdır. Vücudunuzun iklim değişikliklerine alışmasına yardımcı olmak için mevsime göre de uygulayabilirsiniz. Örneğin Kalp Sesi yazın vücut ısısını, Böbrek Sesi kışın soğuğu vücuttan atar.


Özellikle yeni başlayan biriyseniz, her Sesi yüksek sesle söylemek en iyisidir. Bu şekilde doğru telaffuzu öğreneceksiniz. Bu aynı zamanda nefesinizi tutmanızı ve Qi akışını ve titreşimleri durdurmanızı da önleyecektir. Daha sonra, Sesin nasıl üretildiğini anladığınızda, çok az veya az duyulabilir ses üretme seçeneğiniz olur.


1-Zang: yin organlarını ifade eder - kalp, karaciğer, dalak, akciğer, böbrek, perikard.

2- Fu yang organlarını ifade eder - ince bağırsak, kalın bağırsak, safra kesesi, idrar kesesi, mide ve üçlü ısıtıcı.bottom of page