top of page
  • Cem Batırbaygil

Tai Chi hafızayı güçlendirmeye yardımcı oluyor.Günlük hayatınızda çok iyi tanıdığınız birinden söz edecekken birden adını unuttuğunuz ve zorlamanıza rağmen aklına gelmediği oluyor mu? Bu anahtarı nereye koyduğunuzu hatırlayamamak da olabilir tabi. Beynin donma hallerine ilişkin örnekleri çoğaltmak mümkün.

Bu gibi haller ile karşılaşıyorsanız, bedenizi olduğu kadar beyninizi de işler ve keskin tutmak için harekete geçmeniz gerekiyor.

İşte Tai Chi, bu anlamda karşımıza eşsiz bir araç olarak çıkıyor. Bir yandan yaşlandıkça azalan aktivitelerin yarattığı fiziki yıpranmayı gideriyor, bir yandan da dışarıdan bakıldığında fiziki bir egzersiz gibi gözükse de zihinsel bir güçlenmeye de imkan veriyor.


Bu gerçeği ortaya koyan bir çok araştırma var, işte bundan biri de ABD'deki National Institute on Aging (Ulusal Yaşlanma Enstitüsü)'ün 48 hafta süren araştırma sonuçları: "Hafif Bilişsel Bozukluğu veya Kendi Bildirdiği Bellek Sorunları Olan Yaşlı Yetişkinlerde Yürüme Sırasında Küresel Biliş ve İkili Görev Performansı Üzerine Bilişsel Olarak Geliştirilmiş Tai Ji Quan Eğitiminin Klinik Etkisi"


Tai Chi'nin bilişsel gerilemeyi yavaşlattığı ve demansa karşı koruma sağladığını saptayan bu araştırmaya ortalama 70'li yaşların ortasında olan ve hafızalarının eskisi kadar iyi olmadığını bildiren yaklaşık 300 yaşlı yetişkin dahil edildi.

Çalışmanın bir parçası olarak tüm katılımcılara, bilişsel işlevleri ölçmek için Montreal Bilişsel Değerlendirme adı verilen 10 dakikalik bir test uygulandı. Normal puan 26-30'dur. 18 ile 25 arasında puan alan bir kişide hafif bozukluk olduğu kabul edilir; bu, kişinin demansı olmadığı ancak eskisi kadar keskin olmadıkları ve günlük aktivitelerini sürdürmek için daha fazla çalışmaları gerekebileceği anlamına gelir. Araştırmanın başlangıcında katılımcıların ortalama puanı 25'ti.

Potomac, Maryland'deki Kuzey Potomac Toplum Dinlenme Merkezi'nde düzenlenen tai chi dersinin dengeyi iyileştirdiği, düşmeleri önlediği ve bilişsel gerilemeyi yavaşlatmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Çalışma, yaklaşık altı ay boyunca haftada iki kezTai Chi Chuan adı verilen basitleştirilmiş bir Tai Chi formu uygulayan kişilerin puanlarını 1,5 puan artırdığını buldu. Bu artış çok fazla görünmeyebilir, ancak çalışmanın yazarı Dr. Elizabeth Eckstrom, düşüşü engellemek için "temel olarak kendinize fazladan üç yıl daha verdiniz" diyor.

Pasif yaşamını devam ettiren yaşlılarda Bilişsel Değerlendirme test sonuçlarının her yıl yarım puan eksildiğini söyleyen Eckstrom, puanları 18'in altına düştüğünde, insanların hafıza kaybı ve bilişsel gerileme nedeniyle oldukça fazla bozulma yaşadığını açıklıyor. Dolayısıyla, bu sonuçlara dayanarak, "haftada iki veya üç gün rutin olarak [tai chi] yapmaya devam edebilirseniz, demansa doğru düşüşe geçmeden önce fazladan yıllar geçireceksiniz" diyor .


Araştırmada gruba Tai Chi uygulaması sırasında bir kelimeyi ileri ve geri yazmaları isteniyor, bilişsel olarak da egzersize tabi tutulan bu gruptaki puan artışı ise +3 olarak saptanıyor. Bu da altı yıla tekamül ediyor.


Dr. Elizabeth Eckstrom, Tai Chi çalışmanın beden ve denge üzerindeki olumlu etkilerini anlamanın anlaşılır olduğunu söylerken Tai Chi'nin bir dans kareografisi gibi egzersizlerin belli bir sıra dahilinde yapılması nedeniyle de bilişsel gerilemeyi engellediğini ifade ediyor.


Kaynak: https://www.npr.org/sections/health-shots/2023/11/06/1210507968/thai-chi-word-games-cognition-mentally-sharp-meditation-motion


bottom of page