top of page
  • Cem Batırbaygil

Kaplanı Kucaklamak Nedir?Cheng Man-Ch'ing’in Yang formunda, temel duruşlardan biri “Kaplanı Kucaklayıp Dağa Dönmek” olarak adlandırılır. Bu duruşa doğru bir şekilde adım atmak için – temel ilkelere bağlı kalarak kalça hareketliliği, denge ve odaklanma gerektirir.

Bu harekete adını veren kaplana gelince, Taocu düşüncede kaplan, cesaret, gaddarlık, güzellik ve karşıtların uyumudur. Kaplan hayat doludur ve başarmak ve ilerlemek için gereken ruhu ve dürtüyü temsil eder. Hem yang hem de yin olarak karşımıza çıkar. Hem sert hem yumuşak, hem aydınlık hem karanlık, dolu ve boş, hareketli ve hareketsiz, ateş ve su, vahşi ve yumuşak.


Kaplanı kucaklamak, kendimizi tüm yönlerimizle bilmek ve benimsemek, hiçbir parçamızı şeytanlaştırmamak, dağ'a geri dönmektir. Dağ birçok yönden görülebilir; dinginlik, huzur, gerçek gücümüz, heybetimiz anlamına gelir.


Bu hareketteki öğreti, dengeli olmak ve dengemizi bulmaktır. Bu denge kişiden kişiye değişir, asıl olan başkasını taklit etmek değil, kendi dengenizi bulmaktır.


Taichi'nin ruhu ormanda gezinen bir kaplandır. Kaplan, tüm gücü içinde saklı, o gücü her an serbest bırakabilen, ancak yine de huzurlu ve sakindir. Bir kaplan bütün gün tetikte ve öfkeli olamaz. Dengeye ihtiyacı var.


Bu duruştan ve adından gelen öğreti ve Tai Chi uygulayıcılarının yin yang yelyazesinde herhangi bir yerde olma yeteneğine sahip olmaktır. Yumuşağın en yumuşağı ya da sertin en serti olabilmek. Her enerji daima karşıtının tohumunu içerir. Herhangi bir durumun gerektirdiği enerjiyi, dengesizleşmeden ifade etme yeteneğine sahip olmak. Gerektiğinde gerektiği kadar sert ve gerektiği kadar yumuşak olabilmektir.

Bu denge hayatımızın her alanına uzanır. Kaplanı kucaklamak, basitçe yaşamınızda kendi dengenizi bulmakla ilgilidir. Eğitiminizde, işinizde, ilişkilerinizde. Bu, kendinize karşı dürüst ve doğru olmakla ilgilidir. Bazı insanlar dengeli, mutlu ve sağlıklı hissetmek için yaşamlarında yang türü enerji veya aktivitenin çok azına ihtiyaç duyabilir, bazıları için ise tam tersi doğru olabilir.


Tüm yönlerinizle kendi kaplanınızı kucaklayın. Kaplanın ne olduğunu sadece sen bilebilirsin. Ancak kendini kucaklayabildiğinde dengeniz, huzurunuz ve neşeniz yerinize gelir.bottom of page